راهنمای تنظیم گفت و گوی آنلاین در فرم ساز

چگونگی تنظیم چت آنلاین میان ثبت کنندی فرم و اپراتور های پنل

گفت و گوی آنلاین در فرم ساز

سامانه فرم ساز فرم افزار امکانی را مهیا کرده تا مدیران پنل ها بتوانند با کاربران یا ثبت کنندگان فرم از طریق چت آنلاین ارتباط برقرار کنند. هدف از ایجاد گفت گوی آنلاین ایجاد ارتباط مستقیم بین طراح فرم و ثبت کننده ی فرم است. در بسیاری از فرم ها، شخص ثبت کننده ی فرم ممکن است برایش ابهامی وجود داشته باشد و یا نیاز به راهنمایی در ثبت اطلاعات دقیق در فرم داشته باشد. چت آنلاین در اینجا راهی برای حل چنین مشکلی خواهد بود. در این وبلاگ نحوه ی تنظیم چت و بخش های مختلف آن را به طور کامل توضیح داده شده است. برای تنظیمات مربوط به گفت و گوی آنلاین مطالبی که در ادامه آمده است را به خوبی مطالعه فرمایید.

نحوه تنظیم گفت و گوی آنلاین برای فرم ساز

برای تنظیمات مربوط به چت ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. در منوی سمت راست گزینه گفت و گوی آنلاین را انتخاب کنید. در صفحه ی باز شده بر روی دکمه "مدیریت ابزار گفت و گو" کلیک و در صفحه ی باز شده نیز بر روی "ایجاد ابزار گفت و گو" کلیک کنید. منویی باز میشود که باید عنوان و توضیحات رو وارد کنید تا مانند عکس زیر زمانی که شخص پر کننده بر روی آیکن چت کلیک کرد در بالای صفحه با این عنوان و توضیحات رو به رو شود. نمونه ای از عنوان و توضیحات را در تصویر زیر میتوانید مشاهده کنید.

گفت و گوی آنلاین در فرمساز
گفت و گوی آنلاین در فرمساز

بعد از ذخیره تغییرات صفحه ی جدیدی برایتان باز خواهد شد. در سمت راست تصویر، منو قابل مشاهده خواهد بود و فیلدهایی که در سمت دیگر تصویر مشاهده میکنید مربوط به منوی تنظیمات پایه هستند. مقادیر مربوط به عنوان و توضیحات را از قبل وارد کرده اید که در صورت تمایل می توانید مجدداً آن ها را تغییر دهید. فیلد زبان فارسی یا انگلیسی بودن چت را مشخص می کند. در صورت انتخاب زبان انگلیسی پیغام ها و بخش های پیش فرض برنامه به انگلیسی نمایش داده میشود. فیلد موقعیت هم محل قرار گرفت چت در سمت راست یا چپ را مشخص می کند.

گفت و گوی آنلاین در فرمساز

با کلیک بر روی رنگ طیف رنگی نمایش داده میشود که میتوانید برای چت رنگ دلخواه انتخاب کنید. همچنین با کلیک روی آیکن میتوانید تصویر آیکن را نیز تغییر دهید. به عنوان مثال لوگوی مجموعه خود را میتوانید در این قسمت بارگذاری کنید. در صورتی که بخواهید ابزار گفت و گو را غیر فعال کنید، تیک بغل این گزینه را غیر فعال کنید.

گفت و گوی آنلاین در فرمساز

در منوی اپراتور ها شما میتوانید از بین اپراتور هایی که قبلا از منوی کاربران آن ها را اضافه کردید فرد یا افرادی را انتخاب کنید و به لیست اپراتور ها اضافه کنید تا بتوانند به سوالات ثبت کنندگان فرم پاسخ دهند. برای این کار بر روی افزودن اپراتور جدید کلیک کنید و از لیست کشویی اپراتور مورد نظر را انتخاب کنید. در صورتی که اطلاعات پیش فرض اپراتور را بخواهید تغییر دهید گزینه "تغییر اطلاعات کاربر" را انتخاب کنید و در صفحه ی باز شده اطلاعات جدید شخص که شامل تصویر، نام و سمت هستش را وارد کنید و تغییرات را ذخیره نمایید.
اپراتور ثبت شده به لیست اپراتور ها اضافه خواهد شد در صورتی که بخواهید که اپراتوری را حذف، غیر فعال یا اطلاعات او را ویرایش کنید بر روی نام او کلیک کرده و در صفحه باز شده تغییرات خود را اعمال کنید.
برای دیدن نمونه فرم کلیک کنید.

گفت و گوی آنلاین در فرمساز

توضیحات صفحه ی چت

ثبت کننده ی فرم برای ایجاد گفتگو بر روی آیکن چت یا آیکنی که شما قرار داده اید کلیک خواهد کرد و در صفحه ی باز شده پیغام خود را وارد میکند. بلافاصله بعد از ارسال پیام توسط شخص در پنل فرم افزار و در منوی گفت و گوی آنلاین برایتان پیامی به نمایش در خواهد آمد. در سمت راست، لیست افرادی که از طریق چت برایتان پیامی ارسال کرده اند نمایش داده میشود و در سمت دیگر پیام شخصی که بر روی او کلیک کرده اید به نمایش درمی آید. در بالا و سمت چپ صفحه ی چت سه گزینه وجود دارد. در صورتی که بخواهید شخص دیگر پیامی ارسال نکند میتوانید دکمه مسدود کردن را بزنید. در این حالت شخص دیگر با دستگاهی که پیام را ارسال کرده دیگر امکان ارسال پیام را نخواهد داشت. برای اینکه پاسخ شخص را بدهید بر روی قبول کردن گفت و گو کلیک کنید. بعد از قبول کردن امکان وارد کردن پاسخ و یا انتخاب از بین لیست پیام های آماده را خواهید داشت.بعد از قبول کردن گفت و گو این گزینه تبدیل به "پایان گفت و گو" میشود که در زمانی که به ثبت کننده پاسخ دادید، میتوانید بر روی این گزینه کلیک کنید. تا زمانی که به گفت و گو پایان ندهید چت شما در قسمت گفت و گو های باز خواهد ماند و بعد از پایان گفت و گو به لیست گفت و گو ها منتقل میشود. در صورتی که اپراتور دیگری مشخص کرده باشد گزینه بعدی رد کردن است که در صورتی که نخواهید به شخص پاسخی دهید این گزینه را بزنید تا پیام او به لیست گفت ئ گو ها منتقل شود. بعد از قبول کردن چت گزینه دیگری تحت عنوان انتقال گفت و گو نمایش داده میشود که اگر بخواهید یک دیگر از اپراتورها پاسخ ثبت کننده را بدهد بر روی گزینه این گزینه کلیک کنید.

گفت و گوی آنلاین در فرمساز

در سمت چپ صفحه ی گفت و گوی آنلاین امکان درج نام، آدرس ایمیل، تلفن و توضیحات در رابطه با شخص ثبت کننده ی فرم وجود دارد. در پایین همین کادر اطلاعات مربوط دستگاه شخص، مرورگری که با آن در حال مکالمه با شماست نمایش داده میشود.

گفت و گوی آنلاین در فرمساز

برای استفاده از لیست آماده بر روی آیکن متن کلیک کنید و از قسمت مدیریت متن دلخواهی که به صورت مداوم استفاده میکنید را اضافه کنید. در این متن میتوانید لینک هم قرار دهید. به عنوان مثال شخص از شما نحوه ی انتخاب موقعیت مکانی را میپرسد و شما از قبل ویدئویی در رابطه با این حالت آماده و در سایتی بارگذاری کرده اید. میتوانید لینک دسترسی به ویدئو را در این قسمت قرار دهید.

گفت و گوی آنلاین در فرمساز

همچنین برای حذف و اضافه کردن متن به لیست پیام های آماده میتوانید از قسمت مدیریت این بخش اقدام نمایید. برای ارسال شکلک با کلیک روی آیکن آن لیست شکلک ها باز خواهد شد و قابل انتخاب و ارسال خواهند بود. .

گفت و گوی آنلاین در فرمساز

در صورتی که بخواهید برای شخص ثبت کننده ی فرم فایلی را ارسال کنید و یا از او بخواهید فرمی را پر کند با کلیک روی آیکن + این دو گزینه نمایش داده میشود

گفت و گوی آنلاین در فرمساز

ثبت خودکار اطلاعات ثبت کننده در فرم

در صورتی که از شخص بخواهید فرمی را ثبت کند میتوانید از قبل تنظیم کنید که اطلاعات مربوط به شخص که از قبل آنها را در اختیار داشته ایم در فیلدهای فرم قرار گیرند و نیازی به ثبت مجدد این اطلاعات توسط وی نباشد. به عنوان مثال فردی که فرم استخدام را پر کرده است می خواهیم فرم جدیدی را پر کند که علاوه بر اطلاعات شخصی نمونه کارهایش را نیز ارسال کند. همانطور که بالاتر گفته شد ایمیل و نام و تلفن شخص را ثبت کرده ایم و با ارسال درخواست ثبت فرم میخواهیم این اطلاعات به صورت پیش فرض در فیلدهای مربوط به خود در فرم جدید قرار گیرند. برای این کار به زبانه تنظیمات فرم جدید و منوی پارامتر های لینک فرم رفته و بر اساس پارامتر های پیش فرض این بخش را تنظیم میکنیم. لیست پارامتر های پیش فرض در ادامه آمده است. بعد از تنظیم و بعد از ارسال فرم برای شخص فیلدهایی که رمزنگاری شده باشند مقادیری که از قبل برای آن ها مشخص شده بودند (حتی اگر شخص مقادیر دیگری وارد کند) بعد از ثبت فرم جایگذاری میشوند. در صورتی هم که بخواهید این فیلدها نمایش داده نشود از منوی دسترسی میتونید دسترسی شخص را نسبت به ثبت اطلاعات در این فیلدها بردارید.

گفت و گوی آنلاین در فرمساز
گفت و گوی آنلاین در فرمساز

تنظیم گفت و گوی آنلاین برای فرم

برای اینکه فرمی با قابلیت گفت و گوی آنلاین داشته باشید لازم است از زبانه ی تنظیمات فرم به منوی تنظیمات عمومی رفته و گزینه "گفتگوی آنلاین برای این فرم فعال شود" را فعال کنید و از لیست انتخابی ابزار گفت و گویی که از قبل ایجاد کرده اید را انتخاب کنید و یا با کلیک بر روی آیکن + ابزار گفت و گوی جدیدی بسازید.

گفت و گوی آنلاین در فرمساز