کد رهگیری در فرم ساز

کد رهگیری

کد رهگیری در فرمساز

حتماً شما تاکنون با فرم‌های گوناگون برخورد داشته‌اید و نمونه‌های فراوانی از فرم‌ها را پر کرده‌اید. به عنوان مثال فرم استخدام، فرم ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی، جشنواره‌های علمی، فرم استعلام کالا و همچنین فرم‌های مربوط به تهیه بلیط. اگر برای امور کاری نیاز دارید فرمی توسط کاربر ثبت شود و بعد از انجام عملیاتی فرم توسط همان کاربر مجدد ویرایش شود، آن شخص می‌تواند از طریق لینک ویرایش فرم به فرم دسترسی داشته و آن را تغییر دهد.
در این مقاله نحوه‌ی تعیین کد رهگیری و ویرایش هر فرم را آموزش خواهیم داد.


شخصی سازی کدهای رهگیری در فرمساز

بعد از طراحی فرم در فرم ساز از زبانه‌ی تنظیمات و از بخش تنظیمات عمومی می‌توانید شناسه‌ی اختصاصی برای فرم مشخص کنید. برای تعیین شناسه‌ی اختصاصی موارد زیر قابل تنظیم است.

"شروع از": در این فیلد باید تعیین کنید فرم‌ها از چه شماره ای شروع شود.
"حداقل تعداد ارقام": در این فیلد می‌توانید مشخص کنید شناسه‌ی اختصاصی حداقل چند کاراکتر باشد.
"پیشوند و پسوند": در انتها و ابتدای کد رهگیری ایجاد شده قرار می‌گیرد.

مقادیر زیر در پیشوند و پسوند، تعریف شده هستند:
[YYYY]: سال میلادی بصورت 2020
[YY]: سال میلادی بصورت 20
[MM]: ماه میلادی بصورت 01
[DD]: روز میلادی بصورت 29
[JYYYY]: سال شمسی بصورت 1399
[JYY]: سال شمسی بصورت 99
[JMM]: ماه شمسی بصورت 11
[JDD]: روز شمسی بصورت 09
[C]: حرف تصادفی انگلیسی
[N]: عدد تصادفی

به عنوان مثال شناسه اختصاصی در فرم ساز به این صورت تنظیم شده است:

کد رهگیری

با اعمال کردن مقادیر فوق کد رهگیری از کدی به صورت: 139800000001 شروع می‌شود.


ارسال کد‌ رهگیری به کاربر

به منظور در اختیار قرار دادن کد رهگیری به کاربر می‌توان از 3 روش زیر اقدام کرد.


ارسال کد رهگیری با ایمیل

در بخش ایمیل در کادر "به" باید آدرس گیرنده ایمیل را وارد کرد و یا از فیلدهای فرم استفاده نمود و در ادامه در کادر "پیام" با کلیک بر روی فیلدهای فرم با انتخاب شناسه اختصاصی، این گزینه درون متن ایمیل قرار می‌گیرد و پس از ثبت فرم برای کاربر ایمیل می‌شود.

کد رهگیری

ارسال کد رهگیری با پیامک

از زبانه‌ی تنظیمات و در بخش پیامک همانند بخش ایمیل با مشخص کردن شماره تلفن در کادر "به" و با انتخاب شناسه‌ی اختصاصی در کادر "پیام" پس از ثبت فرم ،کد رهگیری برای کاربر ارسال می‌شود.

کد رهگیری

نمایش کد رهگیری پس از ثبت فرم

از بخش پیغام و تغییر مسیر با کلیک بر روی فیلدهای فرم و انتخاب شناسه‌ی اختصاصی، پس از ثبت فرم پیغامی ظاهر می‌شود که کد رهگیری را نیز نمایش خواهد داد.

کد رهگیری

ویدئوی نحوه‌ی تعیین کد رهگیری در فرمساز فرم‌افزار

در سیستم فرمساز فرم‌افزار امکان تغییر لینک اشتراک فرم وجود دارد اما این به معنای تغییر دامنه نیست.در صورتی که یک سایت داشته و تمایل به این باشد تا فرم بر روی دامنه خودتان دیده و آدرس سازمانی سایت خودتان نمایش داده شود بایستی اسکریپت فرم را در آن قرار دهید. به همین منظور از زبانه ی اشتراک فرم و در بخش "قرار دادن کد" ،کد اسکریپت فرم را کپی کرده و در یکی از صفحات وبسایت خود قرار دهید.همچنین اگر وبسایت شما وردپرس یا جوملا است می‌توانید به راحتی از افزونه‌ی اتصال فرم‌افزار به وردپرس یا جوملا استفاده نمایید.

لینک ویرایش فرم

لینک ویرایش فرم این امکان را می‌دهد تا پس از ثبت فرم امکان ویرایش توسط ثبت‌کننده‌ی فرم وجود داشته باشد. برای فعال‌سازی این قابلیت وارد تنظیمات فرم شده و در بخش دسترسی گزینه "فرم بصورت عمومی و خارج از سیستم قابل ویرایش باشد" فعال شود. برای ایجاد لینک ویرایش فرم، باید از کادر "پیام" موجود در هر یک از بخش‌های "ایمیل"، "پیامک" و "پیغام و تغییر مسیر" گزینه "لینک ویرایش فرم" را انتخاب کرد. پس از انتخاب این گزینه صفحه‌ای باز می‌شود که در آن باید تعیین شود فرم تا چند روز قابلیت ویرایش دارد و همچنین با فعال کردن دسترسی به فیلدها می‌توان مشخص کرد که کدام فیلد‌ها در زمان ویرایش فرم نمایش داده شوند و قابلیت ویرایش داشته باشند.

کد رهگیری

اگر کاربری فرمی را پر کرده باشد و تمایل داشته باشد پس از ثبت فرم آن را پیگیری کند و از وضعیت آن (که آیا فرم توسط مسئول سایت بررسی شده است یا خیر) با خبر شود باید در ابتدا از زبانه‌ی قالب و بخش قالب‌های چاپ، بعد از انتخاب نام برای قالب از بین قالب های آماده قالب مورد نظر را انتخاب کرد و در ادامه لینک مشاهده‌ی فرم را از کادر "پیام" موجود در هر یک از بخش‌های ایمیل، پیامک و پیغام و تغییر مسیر انتخاب کرد تا این قابلیت برای کاربر افزوده شود. بعد از انتخاب این گزینه در صفحه‌ی باز شده باید قالب چاپ فرم را انتخاب کرده و نحوه‌ی نمایش آن را تعیین کرد.

کد رهگیری

ویدئو لینک مشاهده‌ی فرم در فرمساز فرم‌افزار

ثبت‌کننده با در اختیار داشتن شناسه اختصاصی می‌تواند فرم خود را رهگیری و با داشتن لینک ویرایش فرم می‌تواند پس از ثبت فرم آن را ویرایش کند همچنین برای مشاهده وضعیت فرم می‌تواند از لینک مشاهده فرم استفاده کند.