فرم آنلاین مرحله ای یا خطی

فرم خطی چیست و چه تفاوت هایی با فرم کلاسیک و کلاسیک خطی دارد؟

فرم مرحله ای یا خطی چیست؟

فرم آنلاینی را که توسط فرم ساز فرم افزار طراحی میشود میتوان به سه صورت نمایش داد. حالت های نمایش فرم شامل "نمایش کلاسیک" و "نمایش مرحله ای" و "نمایش کلاسیک مرحله‌ای" است. هنگامی که نمایش کلاسیک انتخاب شود، همه فیلدهای فرم در یک صفحه به نمایش در می‌آید و در حالت نمایش کلاسیک مرحله ای میتوان چندین مرحله داشت و در هر مرحله چندین فیلد قرار داد. اما در نمایش به صورت مرحله ای یا خطی، هر فیلد در یک صفحه یا مرحله ای مجزا نسبت به فیلد دیگر قرار میگیرد و نمیتوان بیش از یک فیلد را در هر صفحه به نمایش درآورد. به همین ترتیب برای مشاهده فیلدهای دیگر باید به صفحات بعدی یا قبلی منتقل شد.

ساخت فرم آنلاین

فرم مرحله ای چه مزایایی دارد ؟

  • فرم های مرحله ای نیز مانند فرم های کلاسیک متناسب با همه‌ی مشاغل خواهد بود و میتوان از آن استفاده کرد. نکته قابل توجه در فرم های مرحله ای نسبت به فرم های کلاسیک این است که ثبت کننده ی فرم در هنگام مواجهه با فرم آنلاین مرحله ای با حجم زیادی سوالات مواجه نخواهد شد و با آرامش بیشتری سوالات طراحی شده رو پاسخگو خواهد بود. ظرافت فرم های مرحله ای باعث میشود در هر لحظه از زمان حین ثبت فرم، شخص بر روی همان فیلد متمرکز شده و چون باقی فیلدها را در یک صفحه نمی‌بیند نسبت به پاسخ همان فیلد با دقت بیشتری عمل خواهد کرد.
  • نمایش فرم های خطی در موبایل بهتر و استفاده از آن آسان تر خواهد بود و با توجه به این که اکثر افراد برای ثبت فرم از موبایل استفاده میکنند استفاده از چنین فرم هایی توصیه میشود. فرم های مرحله ای با توجه به این که فقط یک فیلد در هر صفحه وجود دارد به نسبت قابل توجهی به فرم های کلاسیک از ظرافت و سادگی فرم بهره مند هستند که در اغلب موارد کاربران فرمساز آنلاین خواستار چنین شرایطی هستند.
  • در نمایش خطی فرم، شرط گذاری ها بسیار آسان بوده و بر اساس شرایط اعمال شده در یک مرحله میتوان به مرحله ای دیگر شخص را منتقل کرد. به عنوان مثال اگر شرط در مرحله ی دوم اجرا شود شخص مستقیما به مرحله ی هفتم منتقل شود و دیگر نیازی به مشاهده فیلدهای مراحل 3 و 4 و 5 و 6 نباشد که خود باعث بالا رفتن سرعت عمل در ثبت فرم خواهد شد.

کاربردهای فرم خطی

همانطور که گفته شد فرم های خطی نیز مانند فرم های کلاسیک برای همه‌ی مشاغل و هر نوع فرمی کاربرد دارند و بسه به نوع نیاز میتوان از هریک از این حالات نمایش یکی را انتخاب کرد. اما عمده کاربردهای فرم های خطی میتوان به فرم نظرسنجی اشاره کرد. فرم های نظرسنجی اغلب پس از ارائه خدماتی که توسط مشاغل مختلف ارائه میشود برای ما ارسال می‌شوند تا نسبت به نوع و کیفیت خدماتی که دریافت کرده ایم نظرمان را اعلام کنیم. به عنوان مثال در بیمارستان، آزمایشگاه، فیزیوتراپی، دندان پزشکی، نمایندگی های لوازم خانگی، شرکت های خدمات نظافتی، رستوران، مکانیکی، نمایندگی اتومبیل، سالن آرایشی و… تنها برخی از مشاغلی هستند که میتوانند با طراحی فرم های مرحله ای نظرسنجی نسبت به دریافت نظرات مشتریان اقدام نمایند.
از دیگر کاربردهای فرم های خطی، برگزاری آزمون های آنلاین بوده که اینگونه آزمونها نسبت به آزمون‌های کلاسیک بهتر خواهد بود. در آزمون های مرحله ای شخص در هر صفحه فقط با یک سوال مواجه شده و تمرکز خود را بر روی همان سوال قرار میدهد و دیگر به صورت یکجا به حجم زیادی سوال مواجه نخواهد شد.

آزمون آنلاین مرحله ای

نحوه‌ی تنظیم نمایش خطی

برای تنظیم فرم به حالت خطی، در صورتی که فرم را از ابتدا بخواهید طراحی کنید. از منوی طراحی فرم بر روی ایجاد فرم جدید کلیک کنید در صفحه‌ی باز شده فرم خالی را انتخاب و بعد از آن "نمایش به صورت مرحله‌ای " را انتخاب نمایید.
به این صورت با انتخاب هر فیلد و قرار دادن در صفحه هر فیلد در یک مرحله جداگانه قرار میگیرد و در نمایش فرم نیز هر فیلد در یک صفحه قرار میگیرد.

در صورتی که فرمی را از قبل به حالت نمایش کلاسیک طراحی و یا از گالری فرم ها انتخاب کرده باشید نیز میتوانید به حالت نمایش خطی تغییر دهید. برای این کار از زبانه‌ی طراحی فرم بر روی عنوان فرم کلیک کنید و از منوی باز شده، نحوه‌ی نمایش فرم را به "نمایش مرحله ای" تغییر دهید. همچنین بر عکس این حالت نیز از همین طریق امکان پذیر است و برای تغییر فرم مرحله ای به کلاسیک میتوانید اقدام کنید.

فرم آنلاین مرحله ای

توجه داشته باشید در صورت تغییر نحوه نمایش فرم از کلاسیک به مرحله ای تنظیمات مربوط به شرط هایی که روی فیلدها اعمال کرده باشید برداشته خواهد شد. باقی تغییرات را در تصویر زیر مشاهده خواهید کرد.

فرم آنلاین مرحله ای

شرط گذاری فرم های مرحله ای

شرط گذاری در فرم های خطی با فرم های کلاسیک متفاوت است. به این صورت که برای فرم های کلاسیک شرط بر روی "فیلدها" اعمال میشود اما در فرم های مرحله ای شرط بر روی "مرحله" قرار داشته و تنظیم میشود و به صورت حرکت در مراحل خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی که در مرحله اول فیلد وضعیت که مشخص کننده جنسیت شخص است برابر خانوم باشد مستقیما به مرحله 3 منتقل شود و مرحله 2 که در آن وضعیت نظام وظیفه را بایستی وارد کرد نمایش داده نشود. و به طور کلی، تا زمانی که شرط برقرار باشد شخص امکان بازگشت به مرحله قبل را نداشته و نمیتواند مرحله یا مراحلی که از آنها جهش کرده را مشاهده نماید.

فرم آنلاین خطی
فرم آنلاین خطی